Zamknij

Barbara Sołtysik zmaga się z chorobą. Smutne wieści o byłej żonie Jana Englerta

06.08.2022 18:13

Barbara Sołtysik była kiedyś popularną aktorką i żoną Jana Englerta. Związek po latach się rozpadł, a gwiazda serialu "Dom" z czasem wycofała się z grania. Po długiej ciszy do mediów napłynęły smutne wieści o 80-letniej artystce. 

Barbara Sołtysik
fot. vod.tvp.pl/screen

Barbara Sołtysik to aktorka teatralna i filmowa, najbardziej znana widzom z roli Teresy Bawolikowej w serialu "Dom". Artystka grała tam z Janem Englertem, prywatnie swoim mężem. Poślubiła go jeszcze w trakcie studiów w szkole teatralnej i doczekała się z nim trojga dzieci: syna Tomasza oraz bliźniaczek Katarzyny i Małgorzaty. Przez długi czas Sołtysik i Englert byli uważani za jedną z najpiękniejszych par w środowisku artystycznym. 

Kariery dwójki młodych aktorów rozwijały się w najlepsze. Barbara Sołtysik jeszcze w czasach studenckich zaliczyła ekranowy debiut w "Miłości dwudziestolatków" Andrzeja Wajdy. Potem zatrudniono ją w Teatrze Współczesnym, gdzie uchodziła za jedną z najbardziej obiecujących aktorek młodego pokolenia. Dobrze radziła sobie także przed kamerą, występując w takich hitach jak "Potem nastąpi cisza", "Stawka większa niż życie", "Polskie drogi, "Dziewczyna i chłopak", "Poślizg" czy wspomniany już "Dom". Po urodzeniu syna Sołtysik wyjechała w trasę po Stanach Zjednoczonych. Udaną karierę gwiazdy wkrótce zakłóciły problemy osobiste oraz postępujące problemy ze zdrowiem. 

Barbara Sołtysik zmaga się z poważną chorobą 

Małżeństwo Barbary Sołtysik i Jana Englerta przetrwało 33 lata. Przerwała je nowa miłość aktora, który w latach 90. zadurzył się w swojej studentce, młodszej o 25 lat Beacie Ścibakównie. Barbara Sołtysik potem już nigdy nie wyszła za mąż. Nadal była aktywna zawodowo, m.in. jako reżyser dubbingu. Widzowie mogli także oglądać ją w licznych serialach, w tym "Barwach szczęściach", gdzie grała Wandę Jeleń. 

Będąc po siedemdziesiątce gwiazda "Domu" zaczęła podupadać na zdrowiu. Z czasem wycofała się z grania i zajęła leczeniem. Kolorowa prasa informowała, że Barbara Sołtysik trafiła do specjalistycznego ośrodka. Nie ujawniono, z jaką konkretnie przypadłością się zmaga, lecz "Życie na gorąco" pisało, że to "podstępna choroba", powodująca m.in. problemy z pamięcią. 

Zapewniano jednak, że aktorka ma dobrą opiekę i może liczyć na troskliwe wsparcie bliskich. Otoczenie artystki nie chce jednak komentować jej stanu zdrowia. Pozostaje zatem życzyć pani Barbarze wszystkiego dobrego. 

Jan Englert ma tętniaka. Lekarze nie mogą go operować. „Wegetacja mnie przeraża”

Gwiazdy, które straciły dziecko
10 Zobacz galerię
fot. STANISLAW KOWALCZUK/EAST NEWS, VIPHOTO/East News, PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS, TRICOLORS/East News