Zamknij

Eurowizja 2023. Rewolucyjne zmiany w konkursie. Tak zareagowali organizatorzy na rosnące kontrowersje

23.11.2022 17:47

Eurowizja 2023. Międzynarodowy konkurs czekają wielkie zmiany. Organizatorzy wprowadzili rewolucję, żeby poradzić sobie z rosnącymi z roku na rok kontrowersjami. 

Kalush Orchestra
fot. FOT. MALGORZATA GENCA / POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Eurowizja 2023 odbędzie się w dniach 9, 11 oraz 13 maja 2023 roku w Liverpool Arenie. Chociaż poprzedni konkurs wygrali reprezentanci Ukrainy, Kalush Orchestra, to ze względu na trwającą w kraju wojnę organizacji konkursu podjęła się Wielka Brytania.

Eurowizja 2023. Rewolucyjne zmiany w konkursie

W przyszłorocznej rywalizacji weźmie udział 37 państw. Jednak 67. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się na innych warunkach niż te, do których fani show są przyzwyczajeni. Europejska Unia Nadawców ogłosiła rewolucyjne zmiany.

Od przyszłego roku eurowizyjna widownia będzie miała większy wpływ na wyniki rywalizacji. Prawo do głosu mają zyskać odbiorcy z całego świata. Decyzje to efekt rosnących kontrowersji wokół głosów oddawanych przez jury.

Eurowizja 2023. Głosowanie widzów będzie miało kluczowe znaczenie

Jak podaje portal Eurowizja.org, EBU zdecydowała, że usunie głosowanie jury w półfinałach konkursu. Zatem o tym, którzy artyści przejdą do ścisłego finału rywalizacji, zadecyduje wyłącznie eurowizyjna publiczność.

Decyzja jest efektem skandalu. W 2022 roku grupa, w której znalazła się Polska, została posądzona o nieuczciwość - umówione wcześniej głosowanie na siebie nawzajem.

SPEŁNIAMY MARZENIA W RADIU ZET. WYŚLIJ ZGŁOSZENIE

Oprócz tego dodatkowe punkty na kandydatów do zwycięstwa Eurowizji 2023 odda tzw. "Reszta Świata". Poza głosowaniem telewidzów z państw biorących udział w konkursie, typować będą mogli też inni. Głosowanie pozostałych krajów będzie możliwe przez internet.

Pełna lista państw uprawnionych do głosowania za pośrednictwem sieci zostanie opublikowana już wkrótce.

Zmiany oznaczają, że głosy widowni Eurowizji będą decydujące.

loader

RadioZET.pl/Eurowizja.org